MENU
Hírek, információk

Nyílászáró fából - de milyet?

Nyílászáró fából - de milyet? Lakásunk kiegészítőihez talán eszünkbe sem jutna nyílászáróinkat sorolni, holott egy, a házunkhoz illő fa nyílászáró igenis nagy mértékben képes természetességet, otthonosságot képviselni az összképben. Milyen a tökéletes fa nyílászáró? Milyet álmodjunk meg?

A legfontosabb, mint minden nyílászáró esetében az időtállóság, érdemes tehát rászánni időnket a piac feltérképezésére. Alapanyag tekintetében nincs hiány, találkozunk borovi-, luc,- vörös-, tölgyfából készült modellekkel, és mindemellett a trópusi változatok is képviseltetik magukat, mint pl. a meranti vagy az eukaliptusz. Néhány tulajdonságukat tekintve ezek a fafajták eltérnek egymástól, néhány gondolat következzék tehát erről.

Borovi fenyőt alapanyagként csak felületkezeletlen változatban szerelnek be, ugyanis ezen fafajta magas gyantatartalma miatt a kezelésnek ellenáll. Felületkezelés esetén hő hatására a már elkészített felületkezeléstől megszabadulna, kiszáradva pedig szomorúan konstatálhatnánk a keletkező berepedéseket.
 
Luc esetében a fenti problémával nem kell számolni, a felületkezelés tökéletesen megmarad.

Az említett trópusi alapanyagú nyílászárók pedig kiválóak a pára és a nedvesség –mint egy ajtó, ablak esetében nemkívánatos jelenség – kezelésében.
hírek információk
Fa nyílászárók felülkezelve
A nyílászárók kiválasztása egy lakáshoz vagy házhoz sosem könnyű feladat, mert több szempont alapján kell dönteni. Fontos, hogy a választott nyílászáró megfeleljen az esztétikai követelményeknek, ugyanakkor legalább ilyen lényeges az is, hogy hosszú távon bírja a strapát, és kellőképpen ellen tudjon állni a külső hatásoknak. A fa nyílászáró gyakran megosztja az embereket, mivel esztétikai szempontból tökéletesek ugyan, de sokan tartanak attól, hogy nem elég strapabíróak.
Ellenálló és biztonságos bejárati ajtók
A családi házak bejárati ajtói igen nagy igénybevételnek vannak kitéve. Hosszú éveken át kell kopásmentesen nyílniuk és záródniuk, ellenállni az időjárás viszontagságainak, megfelelni a biztonsági követelményeknek, és mindemellett az sem árt, ha esztétikusak és összhangban vannak az épület külső megjelenésével. Mindezeket a követelményeket nem egyszerű összeegyeztetni úgy, hogy az ár-érték arány még megfelelő maradjon.