Múlt heti cikkünkben bemutattuk a felülvilágító kupolát, amely kiválóan alkalmas lapostetős épületek, fénytől elzárt helyiségek bevilágítására. Az se keseredjen azonban el, akinek otthonánál a fenti megoldás kivitelezése kizárt, a tervezők ilyen esetre is gondolva fejlesztették ki az ún. fénycsatornát.
A fénycsatorna küldetése a felülvilágító kupolához hasonló: a lehetőségekhez képest a legtöbb természetes fény otthonunkba juttatása. De hogyan is valósul ez meg?
A tetőbe épített tetősíkablakon bejutó fény a merev vagy flexibilis csöveknek köszönhetően, azok fényvisszaverő képességét kihasználva jut el lakásunk akár legsötétebb helyiségeibe is. Kitűnően alkalmazható így fürdőszobák, gardróbok bevilágítására, amelyek sok esetben a természetes fény elől teljesen elzárt helyiségek. Előnye nyilvánvaló, hiszen a természetes fény erejét használva áramszámlánk érezhetően csökkenthető, lakásunk otthonosabbá válik, tágasabb benyomást keltve hangulatunk is ugrásszerűen emelkedik a fény beáramlásával.
Az ablak egy lyuk a falon, ez egyértelmű. Abba viszont már kevesebben szoktak belegondolni, hogy leginkább az ablakok formáján és elrendezésén múlik a ház külseje, szépsége. Nem véletlen tehát, hogy az ablakok igen beszédes nyilvánításai az egyes építészeti stílusoknak.
Textilek ablakba és télikertbe? Természetesen nem idegen tőlünk, hogy egy tökéletesen megválasztott nyílászárót akár eltakarva tovább fokozzuk az otthonosságérzetet, mondjuk a télikertben.