Az ablakok lakatosmunkái, az ablakvasalásnak nevezett elemek háromféle célt szolgálnak. Összetartják az ablakot, vagyis a farészeket egymáshoz rögzítik, és az egészet a falhoz. Emellett természetesen ezek felelősek a zárásért és a nyitásért is.
Az első célt szolgálják a kötővasak vagy padvasak, amelyek az ablakragasztót az ablakkávához erősítik, a második feladatot a sarokpántok és a forgópántok látják el.
Az ablakok nyitására és zárására igen sokféle szerkezet szolgál. Ilyen a fordító, a kallantyús, a kormányos és reteszes zár, a kerekes zár és a spanyol zár. Az ablak lakatosmunkájához tartoznak még az ütközők, kilincsek, fogógombok, kitámasztók, feszítőhorgok és rudak, az ablaktáblák tengelypántjai és zárószerkezetei.
Az ablakrácsokat a betörés ellen való védekezés szempontjából a földszint és a pincesor ablakain szokták alkalmazni. Valamikor az ablakkosarak (kívül alkalmazott, kifelé nyúló rácsok) készíísében a lakatosok remekeltek. De léteznek kinyitható ablakrácsok is.
Hogyha a legjobb minőségű ablakokat is választjuk, akkor is oda kell figyelni a karbantartásukra. Egy-egy ablak, vagy ajtó élettartamát jelentősem meghosszabbíthatjuk, hogyha időnként felújítást végzünk rajta.
Ha aktuálissá vált az ajtók és ablakok cseréje egy lakásfelújítás során, vagy egy ház építése közben jön el a nyílászárók megvásárlásának pillanata, bizony számolni kell azzal, hogy egy nagyobb összeget fogunk kiadni.
A nyílászárókon sok minden múlik, többek között az a nem elhanyagolható tényező is, hogy később mennyire lesz télen meleg a lakásban, nyáron pedig mennyire sikerül megtartani a hűvösebb levegőt. Ezek után természetes, hogy mindenki igyekszik a jobb minőségű nyílászárók közül választani, ezeket azonban meg is kell fizetni.