MENU
Hírek, információk

Ajtók ablakok - Borovi fenyőből

Ajtók ablakok - Borovi fenyőből Az ablakok és ajtók, valamint bútorok igen kedvelt alapanyaga a borovi fenyő valójában hagyományos erdei fenyő. Kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, hiszen földrajzilag rengeteg helyen elterjedt, és az egyik legellenállóbb és legigénytelenebb fenyő, mégis a legalkalmasabb a nyílászárók gyártására.

Ez a fajta, a többi fenyőhöz hasonlóan az északi flórabirodalomban honos. Az ablak és ajtógyártásra használt fajta a fenyő nemzetség legelterjedtebb faja: Spanyolországtól Kelet-Szibériáig több mint egymillió négyzetkilométeren nő. A fajta az eurázsiai-boreális flóraterület három domináns fenyőjének egyike (a luc és a vörösfenyő mellett).

A feltehetően Kelet-Ázsiából származó faj már a földtörténeti harmadkorban meghódította Európát. Akkor még nem készítettek belőle ajtókat és ablakokat, de előszeretettel használták már évszázadokkal ezelőtt is. A faj elterjedési területe a jégkorszakban a felmelegedések és lehűlések hatására többször is jelentősen eltolódott észak-déli irányban. Déli határvidéke mára erősen feldarabolódott.

Magyarországon nem őshonos, ám értékes, védett fajokban gazdag erdeifenyvesek találhatóak a Délnyugat-Dunántúlon.
hírek információk
Fénycsatorna - a fényáramlás új generációja
Múlt heti cikkünkben bemutattuk a felülvilágító kupolát, amely kiválóan alkalmas lapostetős épületek, fénytől elzárt helyiségek bevilágítására. Az se keseredjen azonban el, akinek otthonánál a fenti megoldás kivitelezése kizárt, a tervezők ilyen esetre is gondolva fejlesztették ki az ún. fénycsatornát.
Korabeli ajtófeliratok
Nem kell olyan messzire menni vissza az időben, hogy olyan korba érjünk, ahol igen fontosak voltak a különböző hiedelmek. Jókívánsággal illett kedveskedni az ajtón belépő vendégeknek, ebből a célból készültek az ajtó és kapufeliratok.