MENU
Hírek, információk

Szerkezetileg átláthatóan - ablakleírás

Szerkezetileg átláthatóan - ablakleírás Magyarországon a legelterjedtebb a kétrétegű (dupla) befelé nyíló ablakszerkezet. Ennél a külső és belső ablaknak külön, de egybeépített tokja van.

Az ablakok közfali részét béléssel szokták borítani, csakúgy, mint az ablaknyílás szoba felé eső részének oldalfalát. A könyöklő fal felső részét a könyöklő deszkával, a könyöklő falnak a szoba felé eső részét pedig rámás és kitöltéses szerkezetű borítással burkolják.

Az ablakokon betóduló világosságot lehet mérsékelni vagy egészen elzárni az ablaktáblákkal (spaletta) vagy ablakredővel. Az ablaktáblák rámás-kitöltéses szerkezetü falapok, amelyek összehajlíthatók és így az ablakszerkezet által le nem foglalt ablaknyílás oldalának fekszenek, vagy pedig ott az erre a célra szolgáló szekrénybe befordíthatók.

Az ablak asztalosmunkájára legalkalmasabb a tölgyfa, a pitchpine (amerikai szurkos fenyő), az erdei fenyő, olcsóbb árunál a lucfenyő. Ekkor azonban a külső tokot, a szárnyakat és a vállpárkányt erdei fenyőből kell készíteni.
hírek információk
Az ajtók, ablakok alapanyagai
A borovi fenyőként emlegetett, ajtó és ablakgyártásban előszeretettel használt erdei fenyő kedvező körülmények között 20-35 m magasra is megnő. A hatalmas fát szívesen használják az asztalosok, hiszen kiválóan megmunkálható, és magas gyantatartalma miatt igen tartós is.
Tetőablakkal a térnövelésért
Ma már nem ritka, hogy egy viszonylag kis alapterületű ház lakóterét úgy növeljük, hogy kihasználjuk a tetőteret, és azt építjük be. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a házban igen praktikusan rendezzük el a helyiségeket. Mivel azonban a tetőtér speciális tulajdonságokkal rendelkezik, nem tudjuk ugyanazzal a módszerrel beépíteni, mint ahogy egy földszintet. Egy bizonyos magasság után ugyanis dőlnek befelé a falak, emiatt külön erre a célra kifejlesztett, tetőablakokra lesz szükség.