MENU
Hírek, információk

Ablakcsere és megtakarítás

Ablakcsere és megtakarítás Egyre elterjedtebb, hogy az újonnan felépített házakat már energiatakarékosra tervezik. Az épület déli oldalára kerülnek a nagy ablakok, északra a kisebbek.

Amellett, hogy például a napenergia hasznosítása meglátszik a fűtésszámán, legalább olyan fontos ésszerűen elhelyezni az ablakokat, valamint korszerű anyagokból felépített nyílászárókat kell választani, amelyeket rendeltetésszerűen kell a helyükre szerelni és használni.

Tavasszal és nyáron szánják rá magukat az emberek, hogy az elöregedett ablakokat és ajtókat lecseréljék. Azonban mielőtt a nyílászárók teljes cseréjéről dönt, érdemes végiggondolni, hogy-e az egész ablakot tokostul kibontani a házból.

Érdemes szakembert hívni, és feltárni, pontosan hol rossz az ablak szigetelése. A nyílászáró alapos átnézése során feltérképezhető, hogy hol húz az ablak, hol vannak a szemmel látható hibák. Amennyiben nincsen nagyon rossz állapotban az ablakkeret, akkor az sok esetben megtartható, és elegendő az ablaküvegek korszerű, hőszigeteltre cserélése.

Az ablaktok csere lényegesen rövidebb idő alatt, olcsóbban kivitelezhető, mint a teljes nyílászáró kicserélése. Az anyagi megtakarítás onnan ered, hogy nem kell újra megvásárolni az egész ablakot, csak egy részét, és nem keletkezik bontási törmelék, nem lesz szükség az adott falszakasz újra vakolására, festésére sem, arra azonban mindig ügyelni kell, hogy - akár felújításról, akár cseréről van szó - mindig a legjobb minőségű anyagokat érdemes használni.
hírek információk
Tér nyitottsága - amerikai konyha a lakásban
Ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy tiszta lappal indíthatjuk életünket, lakás vásárlásakor kérdésként felmerülhet, milyen körülmények között szeretnénk akár családanyaként, akár a főzőtudománynak hódoló férfiként konyhai munkára szánt perceinket eltölteni.
Ablakok követelményei
Az építési célú termékek forgalombahozatalának, megfelelőségigazolásának általános szabályait az Európai Unióban már régóta az Építési Termék Irányelv [1], Magyarországon az Építési Törvény [2] és végrehajtási rendelete [3] szabályozza. A termékkörre eddig a rendelet és az Európai Bizottság határozata [4] állapította meg a forgalombahozatalhoz szükséges szabályokat és adott iránymutatást konkrét eljárásokra. Alapelv azonban, hogy a termékek tulajdonságait vizsgálatokkal igazolni kell. A nyílászárókra vonatkozó előírásokat eddig magyar követelményszabványok [5] tartalmazták. A külső homlokzati ablakok, erkélyajtók, tetőablakok és bejárati ajtók megfelelőségigazolásának alapja a jövőben egy 2006-ban megjelent európai termékszabvány lesz [6], mely - egy átmeneti időszak letelte után - 2010. január 31-ét követően a termékek CE-jelölésének a műszaki alapját képezi. A megfelelőség igazolását ekkor a szállító megfelelőségi nyilatkozata és a terméken elhelyezett CE-jelölés képezi. A termékszabvány a homlokzati szerkezeteket érő hatások alapján 23 termékjellemzőt sorol fel. Ezek közül elsőként a zárás pontosságával, a szigetelőképességgel összefüggésben lévő, a levegő átjutásának mértékét jellemző értékek műszaki kategóriáját tesszük vizsgálat tárgyává.